Chcąc rozpocząć naukę gry na gitarze, należy oczywiście udać się wcześniej do sklepu muzycznego i dokonać zakupu takiego instrumentu. Osoby które marzą o nauce gry, na początku zwykle wiedzą bardzo niewiele na temat tego na co powinno się zwracać uwagę wybierając pierwszą gitarę. Instrumenty te różnią się od siebie i chodzi tu nie tylko o różnice pomiędzy rodzajami gitar, lecz o różnice pomiędzy modelami z tej samej grupy. Dodatkowym utrudnieniem dla początkującego muzyka jest zwykle także budżet, który najczęściej na początku jest niewielki. Czy tania gitara może posłużyć nam przez wiele lat i charakteryzować się czystym brzmieniem i wygodą w trakcie gry?

AKUSTYCZNE BRZMIENIA

Na początku powinniśmy zastanowić się nad tym co w ogóle oznacza określenie „tania gitara” i w jakie przedziały cenowe warto celować. Ceny wahają się w zależności od tego jaki rodzaj gitary wybierzemy. Jeśli planujemy zakup gitary klasycznej lub akustycznej, wówczas warto rozpocząć od kwoty czterystu złotych. W tej cenie będziemy mogli znaleźć kilka bardzo dobrych jakościowo modeli od producentów takich jak między innymi Yamaha czy Epiphone. Decydując się na zakup gitary klasycznej lub akustycznej powinniśmy zwrócić dużą uwagę na to z jakich gatunków drewna zostały one wykonane. Najczęściej można spotkać połączenia dwóch gatunków, na przykład w formie gitary ze świerkowym topem oraz bokami i spodem wykonanymi z mahoniu. Takie połączenie oferuje czysty dźwięk oferowany przez świerk, oraz sporo ciepła i wyraźny bas, które zapewnia obecność mahoniu. Ponad to możemy znaleźć także wiele innych gatunków drewna używanych do produkcji gitar, takich jak na przykład cedr, który łączy w sobie właściwości mahoniu i świerku, czy palisander, który również oferuje mocny bas, ale nie brzmi aż tak ciepło jak mahoń. Powinniśmy także wiedzieć jakie są różnice pomiędzy gitarą akustyczną a klasyczną. W przypadku gitary akustycznej mamy do czynienia z metalowymi strunami, które pozwalają wybrzmieć instrumentowi głośniej i bardziej dynamicznie. Gitara klasyczna z kolei posiada struny wykonane z nylonu, które są znacznie bardziej miękkie od tych metalowych, co ma duży wpływ na komfort gry. Ponad to gitara akustyczna posiada zwykle większe pudło, co również ma bardzo duże znaczenie. W przypadku gitar akustycznych możemy spotkać kilka rodzajów pudeł, takich jak na przykład dreadnought, parlor czy concert, a każde z nich oferuje inny charakter brzmienia instrumentu.

GITARA ELEKTRYCZNA

Wybierając gitarę elektryczną należy liczyć się z tym, że będzie nam potrzebny nieco większy budżet. Do prawda sam instrument kupimy już za cenę w okolicach pięciuset złotych, ale dodatkowo potrzebne nam będzie nagłośnienie w postaci wzmacniacza gitarowego, a to z kolei dodatkowy wydatek rzędu 300-400zł. Gitary elektryczne mogą znacznie różnić się od siebie konstrukcją. Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na rodzaj przetworników. Jeśli chcemy aby nasza gitara elektryczna posłużyła nam do grania ostrego rocka i metalu, wówczas najlepszym wyborem będzie instrument wyposażony w przetworniki typu humbucker. Charakteryzują się one mięsistym brzmieniem i bardzo dobrze znoszą nawet bardzo mocny przester potrzebny do grania ostrych riffów. Jeśli z kolei nie planujemy grać metalu, ponieważ wolimy lżejsze brzmienia lub po prostu rock, wówczas bez problemu wystarczy nam gitara elektryczna wyposażona w przetworniki typu single coil, które pozwalają wybrzmieć bardziej łagodnym i klarownym brzmieniem. W sklepie muzycznym możemy jednak znaleźć także modele, które wyposażone są w oba rodzaje przetworników, co czyni gitarę bardzo uniwersalną.