Dopasowanie instrumentu do wieku dziecka jest bardzo ważnym i istotnym elementem. Instrument źle dopasowany może wywołać odwrotny efekt do oczekiwanego i np.: zniechęcić dziecko do dalszej edukacji muzycznej. Ważne jest również by wybierać produkty markowe, które będą gwarantować nam odpowiednią jakość wykonania. Na rynku jest dostępnych wiele keyboardów. Zdecydowana większość są to keyboardy dla dzieci już w wieku szkolnym. Dla tych najmłodszych niestety za dużego wyboru nie ma. Oczywiście w markecie znajdziemy jakieś zabawki firmy „krzak”, ale zdecydowanie lepiej zrobimy kupując produkt markowy od producent, który od lat specjalizuje się i zajmuje produkcją cyfrowych instrumentów klawiszowych.

Taką ciekawą i wartą zainteresowania propozycję dla najmłodszych ma Casio. Model SA46 jest takim właśnie mini keyboardem przeznaczony dla dzieci w wieku 3-4 lat, jak również i dla starszych osób, które chcą mieć taki malutki instrumencik klawiszowy na przykład na wyjazd pod namiot. Mamy w nim do dyspozycji 32 klawisze, 100 brzmień, 50 rytmów oraz 10 utworów do nauki. Na wyświetlaczu mamy podane najważniejsze informacje takie jak rodzaj brzmienia czy styl. Klawiatura jest mniejszych rozmiarów niż standardowe klawisze w keyboardzie, tak by nasz maluszek mógł swobodnie pokonywać odległości pomiędzy poszczególnymi dźwiękami. Na uwagę zasługuje bardzo estetyczne wykonanie i połączenie kolorystyczne żółtego spodu z czarnym panelem przednim. Jest to mini keyboard, tak więc rozmiary jego są niewielkie i wynoszą 446x208x51 mm, jest do tego lekki i waży ok. 1kg, może być zasilany sieciowo lub bateriami AA 6szt. Na swoim pokładzie ma zamontowane dwa głośniczki o mocy 0.8W, które bardzo przyzwoicie grają jak na taki mały instrument. Oczywiście keyboard wyposażony jest w wyjście słuchawkowe, tak więc nasz mały artysta może również ćwiczyć nie przeszkadzając nikomu dookoła. Jak już zostało wspomniane instrument wyposażony jest w 10 melodii, w których możemy wyłączyć linie melodyczną i samodzielnie dograć melodię na wybranym brzmieniu. Brzmienia imitują różne grupy instrumentów akustycznych między innymi: pianina, organy, gitary, basy, smyki, instrumenty perkusyjne.

Alternatywne instrumenty dla dzieci znajdziesz na https://www.instrumentydladzieci.pl/

Mamy do dyspozycji różne rodzaje rytmów od tradycyjnych styli takich jak: walc, tango czy polka, po latynoamerykańskie, rockowe czy disco. Oprócz samego stylu, który sobie wybierzemy, rytm możemy urozmaicać padami perkusyjnymi, które znajdują się na przednim panelu naszego instrumentu. Mamy pięć takich padów, z których każdy posiada inne brzmienie. Jest to doskonały sposób na kształtowanie poczucia rytmu u dziecka poprzez zabawę. Oczywiście mamy możliwość regulacji tempa na danym stylu od bardzo wolnego po bardzo szybkie dopasowując do własnych upodobań.
Casio SA46 jest bardzo udanym, markowym mini keyboardem w rozsądnej cenie. Zajmuje wyjątkowo niedużo miejsca dzięki czemu możemy bez problemu zabrać go ze sobą w każdą podróż. Brzmienie jak na instrument z tego segmentu jest bardzo przyjemne w odsłuchu.

Keyboard ten jest przede wszystkim kierowany do najmłodszych dzieci i doskonale sprawdzi się jako pierwszy instrument. Ma pobudzić w dziecku bodźce muzyczne, zaznajomić z pojęciami takimi jak rytm czy brzmienie. To przy pomocy tego instrumentu, który w jakiejś części obrazuje klawiaturę pianina dziecko dowiaduje się, że dźwięki w takim instrumencie jak fortepian po lewej stronie mają niższe brzmienie, a dźwięki po prawej stronie maja brzmienie wyższe. To tu dziecko będzie miało możliwość poznania charakterystycznych rytmów z poszczególnych regionów świata. Instrument w bardzo prosty i zarazem łatwy sposób wprowadza malucha w świat muzyki.