Gitary elektryczne zyskują na popularności na całym świecie. Ten instrument muzyczny jest uwielbiany także w Polsce. Znacznie powszechniejsze są jednak gitary elektryczne. Warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy tymi gitarami.

 

Różnice między gitarą elektryczną a akustyczną

Gitary akustyczne i elektryczne mają bardzo dużo różnic, nie tylko pod względem brzmienia, ale też funkcjonalności. Wybór pomiędzy nimi zależny jest od preferencji gitarzysty oraz od typu muzyki, którą chce grać. Bez względu na wyżej wymienione kwestie, istotne jest to, żeby poświęcić czas na naukę techniki gry, żeby można było cieszyć się grą na tym instrumencie. Podstawową różnicą między gitarą elektryczną a akustyczną jest budowa i konstrukcja. Gitary akustyczne mają większe korpusy. Co istotne, przeważnie zrobione są z drewna, co daje im znacznie głębszy, naturalniejszy dźwięk. Natomiast gitary elektryczne mają mniejsze, cieńsze korpusy. Dźwięk generowany jest za pomocą przetworników elektromagnetycznych. Kolejną różnicą pomiędzy tymi gitarami jest brzmienie. Okazuje się, że gitary akustyczne mają naturalniejszy, akustyczny dźwięk. Jest on w stanie zapełnić znacznie większą przestrzeń. Gitary elektryczne cechują się przesterowanym dźwiękiem, który jest nierzadko używany w muzyce rockowej czy metalowej. Kolejne różnice to wymagania sprzętowe. Gitary akustyczne nie wymagają dodatkowych urządzeń w celu wyprowadzenia dźwięku. Modele elektryczne muszą jednak być podłączone do wzmacniacza, kabla i głośnika. Kolejną kwestią jest granie. Jak się okazuje, gitary elektryczne są zdecydowanie łatwiejsze do grania, głównie ze względu na mniejszą ilość naciągu strun, a także na węższe i bardziej płaskie gryfy. Co więcej, modele akustyczne wymagają zastosowania większej siły palców i większej precyzji przy uderzaniu w struny. 

Czym jeszcze różnią się te gitary?

Kolejną różnicą między gitarą elektryczną a akustyczną, jest zastosowanie. Okazuje się, że ta druga najczęściej wykorzystywana jest w muzyce akustycznej, country, bluesowej i folkowej. Natomiast gitary elektryczne są powszechniejsze w metalu, rocku i jazzie. Ważną kwestią jest też cena tych gitar. Modele akustyczne przeważnie są znacznie tańsze aniżeli gitary elektryczne. Spowodowane jest to mniejszą ilością części i technologii wymaganych do ich produkcji. Jednakże jak w przypadku każdego instrumentu muzycznego, ceny mogą znacząco różnić się od siebie. Wiele w tej kwestii zależy od jakości materiałów zastosowanych do produkcji. Istotny jest też producent sprzętu muzycznego. Warto też wspomnieć o efektach dźwiękowych. W praktyce jest tak, że gitary elektryczne oferują znacznie większą ilość efektów dźwiękowych tj. przesterowanie, chorus, delay i wiele innych. Wszystkie wyżej wymienione efekty generowane są przez wzmacniacz bądź pedały efektowe. Istotna jest też waga obydwu gitar. Okazuje się, że modele elektryczne najczęściej lżejsze niż  gitary akustyczne. Przez to są one łatwiejsze do przenoszenia i wygodniejsze w grze. Trzeba też wspomnieć o kwestii wyglądu. Gitary elektryczne najczęściej są znacznie atrakcyjniejsze wizualnie. Spowodowane jest to głównie bardziej futurystycznym wyglądem, który jest pożądany przez wielu gitarzystów, zwłaszcza w muzyce metalowej czy rockowej. Akustyka to kolejna różnica pomiędzy tymi gitarami. Modele akustyczne mają ją bardziej złożoną. Oznacza to, iż dźwięk jest zależny od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, grubość korpusu, długość strun i sposób ich uderzania. Natomiast gitary elektryczne oferują bardziej kontrolowany dźwięk, który jest mniej zależny od otoczenia i innych czynników, co dla wielu osób jest znacznym plusem. 

Różnice w budowie gitar

Każdy powinien wiedzieć o tym, że obie gitary wymagają różnych technik gry, a ponadto różnych typów strun. Modele akustyczne mają cięższe struny. Dzięki temu można wydobyć z nich pełny dźwięk. Natomiast gitary elektryczne nierzadko mają lżejsze struny, żeby ułatwiona była gra solówek. Do tego dolicza się też szybsze riffy. Podstawowe różnice pomiędzy tymi gitarami to:

– budowa i konstrukcja

– brzmienie

– zastosowanie

– wymagania brzmieniowe

– cena 

– wygląd

– efekty dźwiękowe

– waga

– akustyka

Bardzo ważne jest to, żeby wybrać właściwą wielkość gitary w zależności od wielkości ciała jej użytkownika. Okazuje się, że modele akustyczne są dostępne we wszelakich rozmiarach, a niektóre z nich zostały zaprojektowane specjalnie dla dzieci, żeby ułatwić naukę gry. Natomiast gitary elektryczna mają tendencję do tego, że są mniejsze oraz cieńsze. Przez to są one znacznie wygodniejsze dla ludzi mających mniejsze ramiona. Zarówno gitara elektryczna, jak i akustyczna to wspaniały instrument muzyczny oferujący bardzo dużo korzyści nie tylko dla osób początkujących, ale też dla doświadczonych gitarzystów. Bardzo ważne jest to, żeby wybrać właściwą gitarę. Instrument zawsze musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Gitarzysta ma cieszyć się muzyką i rozwijać swoje umiejętności. 

Wybór pomiędzy gitarą elektryczną a akustyczną

Wybór pomiędzy tymi gitarami zależny jest od osobistych preferencji gitarzysty. Do tego dolicza się rodzaj muzyki, który jest celem grania. Bardzo ważne jest jednak to, żeby wybrać model, który odpowiada potrzebom i umiejętnościom konkretnego użytkownika. Ważne jest też to, żeby stale udoskonalać technikę gry, żeby stać się jak najlepszym gitarzystą. Różnice pomiędzy gitarą elektryczną a akustyczną są znaczne. Jest ich bardzo dużo. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że gitary elektryczne są droższe niż gitary akustyczne, ponieważ wymagają dodatkowego wyposażenia, takiego jak wzmacniacz, kable, efekty dźwiękowe, a ponadto kosztownych podzespołów elektronicznych tj. przetworniki. Na rynku dostępne są też droższe gitary akustyczne. Zrobione są one z najwyższej jakości drewna i z najlepszych materiałów mogących kosztów znacznie więcej aniżeli modele elektryczne. Wszystko zależne jest od jakości, a ponadto od marki gitary, o czym każdy gitarzysta powinien wiedzieć.