Struny odgrywają kluczową rolę w naszej gitarze, bowiem nie tylko pozwalają na uzyskanie dźwięku, lecz wpływają na to w jaki sposób zabrzmi gitara. To właśnie dlatego tak ważnym jest, aby wybierać struny według naszych wymagań i eksperymentować z nimi w celu odnalezienia takiego brzmienia, na jakim nam zależy.

Struny odgrywają kluczową rolę w naszej gitarze, bowiem nie tylko pozwalają na uzyskanie dźwięku, lecz wpływają na to w jaki sposób zabrzmi gitara. To właśnie dlatego tak ważnym jest, aby wybierać struny według naszych wymagań i eksperymentować z nimi w celu odnalezienia takiego brzmienia, na jakim nam zależy. Jeżeli zależy nam na tym by struny posiadały klarowne brzmienie i służyły nam przez długi czas powinniśmy o nie dbać. Podstawą jest mycie dłoni przed każdą grą, ponieważ pod pokrywa struny, powoli je uszkadzając i wpływając na pogorszenie jakości dźwięku. Bardzo dobrym wyborem jest także stosowanie specjalnych środków do konserwacji strun. Nie musimy tego robić, lecz grając chwilę po nałożeniu wybranego specyfiku zauważymy wielka różnicę.
Najbardziej popularne są płyny w niewielkich buteleczkach, które posiadają wbudowany aplikator. Takich płynów używamy wyłącznie do strun metalowych. Używanie takiego środka jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy docisnąć buteleczkę na wybranej strunie na podstrunnicy, a następnie przeciągnąć po niej aplikatorem, czyszcząc strunę. W ten sposób postępujemy ze wszystkimi strunami i chwilę po dokonaniu tej czynności możemy grać. Płyn nie tylko czyści struny, ale także konserwuje je. Kiedy założymy nowy zestaw, wówczas usłyszymy charakterystyczne brzmienie, które struny posiadają przez pierwsze dni. Jeśli użyjemy płynu od razu, wówczas to brzmienie wydłuży się o kolejnych kilka dni. Jeśli zaczniemy używać płynu w czasie kiedy struny są już bardziej wyeksploatowane, znacznie spowolnimy proces starzenia się materiału, co pozwoli nam cieszyć się nimi dłużej. Powłoka która pokrywają się struny nie ma żadnego negatywnego wpływu na brzmienie, a pozbywając się zabrudzeń, nawet tych niewidocznych na pierwszy rzut oka, nasz dźwięk zyskuje na klarowności, a struny wybrzmiewają dłużej. Kolejnym powodem dla którego warto używać środków do czyszczenia i konserwacji, jest komfort gry.

Po użyciu płynu, nasze palce mają znacznie lepszy poślizg na strunach, dzięki czemu gra się łatwiej i wygodniej. Koszt środka do czyszczenia zależy od tego który z nich wybierzemy, lecz najczęściej są one tak tanie, by mógł sobie na niego pozwolić nawet taki gitarzysta, którego budżet jest bardzo ograniczony. Kolejna zaletą takich specyfików jest bardzo duża wydajność, ponieważ niewielka buteleczka o pojemności 59ml wystarcza na kilka miesięcy, nawet jeśli korzystamy z niej każdego dnia. Środki do czyszczenia i konserwacji występują w rożnych formach. Choć najpopularniejsze są płyny, to dostać możemy także ściereczki nasączone płynem, spray, a nawet sztyft. Niezależnie od tego która formę wybierzemy, od razu odczujemy i usłyszymy różnicę. Czy warto używać środków do czyszczenia i konserwacji? Jak najbardziej, bowiem są one niedrogie, bardzo wydajne, poprawiają brzmienie gitary, wydłużają żywotność strun, a także wpływają pozytywnie na poślizg palców podczas gry, co doceni każdy gitarzysta. Mamy więc pięć bardzo ważnych powód dla których warto zdecydować się na wybór któregoś ze środków do czyszczenia. Struny nie są jedyną częścią instrumentu o która możemy zadbać w taki sposób. Dostępne są także płyny do czyszczenia i konserwacji korpusu, podstrunnicy, a nawet części metalowych, takich jak mostki i klucze. Czasami można dostać także kilka płynów w pakiecie, których koszt jest niższy niż gdybyśmy kupowali każdy z nich osobno. Taka paczka będzie wspaniałym prezentem dla każdego gitarzysty.
W sklepach muzycznych możemy dostać struny ze specjalnymi powłokami, których zadaniem jest wydłużyć ich świeżość oraz wzmocnić je. Powłoki te wpływają przy tym na zaburzenie klarowności brzmienia. Znaczna większość kompletów strun nie posiada jednak żadnej powłoki, dlatego warto pokryć je specjalnym płynem do konserwacji, tym bardziej, że płyny nie posiadają żadnego negatywnego wpływu na jakość dźwięku.

Autor: https://StrunyGitarowe.pl