Instrumenty perkusyjne sa prawdopodobnie największą i najbardziej zróżnicowaną grupą instrumentalną. Mówiąc o nich, najczęściej myślimy o gotowym zestawie perkusyjnym, jednak obok znajdziemy olbrzymią ilość pomniejszych instrumentów, które świetnie sprawdzają się w konkretnych gatunkach muzycznych. Grupa instrumentów perkusyjnych jest tak rozległa, że ma własną podgrupę skupiającą wokół siebie pomniejsze instrumenty perkusyjne. Grupa ta nosi nazwę perkusjonalia i znajdziemy w niej wiele instrumentów o małych gabarytach, które głównie ze względu na swój rozmiar są często niedoceniane, a to błąd, bo mądrze wybrane perkusjonalia mogą zastąpić duży zestaw perkusyjny wyposażony w bębny i talerze.

GABARYTY I CENA

Decydując się na wybór gotowego akustycznego zestawu perkusyjnego, musimy się liczyć z kosztami oscylującymi w okolicach tysiąca złotych, jeśli interesuje nas dla początkujących. Taki instrument jest duży i głośny, więc potrzebujemy odpowiedniego miejsca aby na nim grać, chyba, że interesuje nas perkusja elektroniczna która można ściszyć. W przypadku bardzo dużej liczby perkusjonaliów mówimy o niskiej cenie oraz małych gabarytach, dzięki czemu nie tylko nie wydamy dużej ilości pieniędzy, ponieważ już za około sto złotych kupimy zestaw perkusjonaliów, wybierając takie, które brzmią dokładnie tak jak chcemy, a ich głośność nie będzie przeszkadzała sąsiadom, tak jak w przypadku perkusji akustycznej. Jakie perkusjonalia sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od muzyki jaką gramy i od tego jakich poszukujemy brzmień. Perkusjonalia w zależności od tego jakie wybierzemy, sprawdzą się dobrze w każdym gatunku muzycznym, ze szczególnym naciskiem na muzykę akustyczną. Dobrym wyborem na początek są tanie perkusjonalia, takie jak shaker. Instrument ten mieści się w dłoni, a jego budowa oparta jest o pojemnik wypełniony drobnymi kilkami wykonanymi z różnych materiałów. Na shakerze gra się potrząsając nim rytmicznie, dzięki czemu można uzyskać bardzo charakterystyczne brzmienie. Shaker jest jednym z najchętniej wybieranym instrumentów ze swojej grupy, ponieważ jest nie tylko uniwersalny, ale także bardzo tani, gdyż kupimy go w okolicach dziesięciu złotych, co jest bardzo niską ceną jak na instrument muzyczny. Shakery same w sobie charakteryzują się dużą różnorodnością i mogą oferować inne brzmienia w zależności od tego jak są wykonane. Ciekawą wariacją na temat shakera jest kij deszczowy, czyli podłużny instrument o kształcie kija, który wypełniony jest bardzo drobnymi kulkami. Gra się na nim poprzez stopniowe przechylanie jednego końca ku dołowi, tak by kulki mogły spadać wewnątrz instrumentu. Daje to bardzo interesujący dźwięk imitujący dźwięk padającego deszczu. Innym ciekawym instrumentem jest dobrze znany wszystkim tamburyn, na którym gra się potrząsając go rytmicznie lub uderzając o dłoń czy inną stałą powierzchnię. Jego specyficzne, akustyczne brzmienie używane jest bardzo często zarówno w podczas sesji nagraniowych jak i na żywo na scenie. Usłyszymy go w wielu gatunkach muzycznych, takich jak jazz, blues, country czy rock. Oczywiście perkusjonalia nie skupiają wokół siebie jedynie bardzo małych instrumentów. Znajdziemy wśród nich także większe bębny, które dla wielu perkusistów stanowią główny instrument. Przykładem może być cajon, który w uproszczeniu jest drewnianym pudłem na którym muzyk siada i gra stukając o niego dłońmi. Innym chętnie wybieranym instrumentem jest djembe, czyli bęben, którego brzmienie możemy usłyszeć w muzyce wielu zespołów grających reggae. Oczywiście poza reggae możemy używać go także w wielu innych gatunkach muzycznych, od delikatnego bluesa po rock.

PERKUSJONALIA A DOMOWE STUDIO NAGRAŃ

Homerecording, czyli nagrywanie muzyki w domowym zaciszu, to zajęcie które w bardzo szybkim tempie zyskuje na popularności. Kiedy zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt do nagrywania, taki jak mikrofony czy interfejsy audio, możemy nagrać dobrze brzmiący, głęboki dźwięk. Wielu muzyków wykorzystuje perkusjonalia do tworzenia linii rytmicznych do swoich utworów i jest to bardzo dobry i kreatywny proces, ponieważ sami możemy stworzyć swój zestaw perkusjonaliów i nagrywać je jedno po drugim, nakładając na siebie dźwięk shakera, cajonu, tamburyna i wielu innych instrumentów perkusyjnych. To bardzo dobry sposób, bowiem poza oczywista zaletą jaka jest różnorodność brzmień, korzystamy także finansowo, gdyż perkusjonalia są bardzo tanie, a także możemy zaoszczędzić sporo miejsca, które może zająć duży zestaw perkusyjny.