Gitara należy nie tylko do niezwykle brzmiących instrumentów, ale jest to też nieliczna grupa instrumentów, które możemy naprawdę w dużym stopniu samodzielnie modernizować i ulepszać według własnych wizji i oczekiwań. Z tą samodzielnością to oczywiście wszystko zależy od naszej wiedzy, doświadczenia, umiejętności oraz zdolności manualnych. Niektóre bardziej skomplikowane operacje zdecydowanie warto jednak powierzyć specjalistycznemu warsztatowi lutniczemu, ale są też takie, które możemy wykonywać samodzielnie. Taką podstawową czynnością, którą każdy gitarzysta powinien samodzielnie wykonać jest oczywiście wymiana strun czy nastrojenie instrumentu, ale my tu będziemy chcieli się pochylić nad bardziej ambitnymi zadaniami. 

Zmiana brzmienia i komfortu gry

W gitarze za brzmienie tak naprawdę każdy element odpowiada. Można powiedzieć, że wiele członków tworzy jeden wspólny organizm, który ma określoną charakterystykę brzmieniową. Wspomniane struny to tylko jeden z elementów wpływających na końcowe brzmienie. Ogromne znaczenie dla charakterki brzmienia w gitarach elektrycznych mają przetworniki tzw. pickupy. To one służą do zebrania drgań struny w gitarze elektrycznej i przetworzenia ich na sygnał elektryczny. Składają się one najczęściej z plastikowej obudowy, magnesu trwałego, rdzeni oraz cewki. Wyróżnia się dwa rodzaje przetworników: aktywne, wymagające zasilania bateryjnego, które produkują silniejszy i bardziej skompresowany sygnał oraz pasywne, nie wymagające zasilania dające bardziej naturalny podatny na artykulację dźwięk. Najpopularniejsze pickupy to jednocewkowe single coil i dwucewkowy humbucker. Te pierwsze najczęściej stosowane są w gitarach typu stratocaster i telecaster, czyli takie typowe Fenderowskie gitary.  Te drugie natomiast najczęściej możemy spotkać w gitarach typu Gibsonowskiego. W gitarach mamy zazwyczaj dwa lub trzy takie przetworniki. I w zależności od zastosowanego rodzaju przetwornika i w jakim układzie są one ustawione taką też uzyskamy charakterystykę brzmienia naszej gitary. Wymiana przetwornika jest najbardziej skuteczną akcją, która najbardziej przyczyni się do zmiany naszego brzmienia, dlatego też jest to bardzo często stosowany wśród gitarzystów zabieg. 

Kolejnym takim element, który wpływ będzie miał nie tylko na wybrzmiewanie naszych strun, ale i komfort naszej gry jest tzw. mostek gitarowy. Oprócz tego, że dzięki niemu możemy wyregulować menzurę i ustawić wysokość strun, to odpowiada on za przeniesienie drgań strun na korpus, a to sprawia, że nasza gitara odpowiednio brzmi. W gitarach wyróżniamy dwa rodzaje mostów tzw. stałe i ruchome. Do tych pierwszych należy wraparound, który jest najprostszym rozwiązaniem, tune-o-matic ze stopbarem, gdzie struny opierają się o wózki mostka oraz tune-o-matic ze strunami przez korpus. Do ruchomych natomiast zaliczymy vintage tremolo, bigsby oraz most dwustronnie blokowany, który jest nowoczesną konstrukcją pozwalająca na wajchowanie w obydwie strony bez utraty stroju.

Nie bez znaczenia w naszym elementowym królestwie gitarowym mają również klucze gitarowe, które odpowiadają za strojenie, stabilne utrzymanie stroju oraz zaczep strun. Jest to element konstrukcyjny znajdujący się na główce każdej gitary. W gitarach elektrycznych stosuje się klucze olejowe, blokowane oraz vintage. Klucze olejowe mają zastosowanie zarówno w gitarach akustycznych jak i elektrycznych. Oczywiście mamy wiele poszczególnych rodzajów i podziałów kluczy między innymi na jednorzędowe i dwurzędowe.

Podsumowanie

To oczywiście tylko mały wycinek z dostępnego na rynku królestwa gitarowych części zamiennych, które możemy w naszym instrumencie zamienić a tym samym przyczynić się do lepszego komfortu gry i ciekawszego oryginalnego brzmienia.