Trudno wyobrazić sobie zespół rockowy bez zestawu perkusyjnego, choć może warto zacząć od tego, że zdecydowana większość zespołów posiada jakiś rodzaj perkusji, bowiem instrument ten nie ogranicza się jedynie do zestawu złożonego z bębnów, werbli i talerzy. Choć perkusista często jest w cieniu swoich kolegów i koleżanek z zespołu, którzy grają na gitarach czy syntezatorach, to właśnie jego instrument nadaje tempo do jakiego muszą się dostosować, więc można uznać, że to właśnie perkusja jest sercem i filarem zespołu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce na niej grać, jednak nie każdy może sobie pozwolić na jej posiadanie. Chodzi w tym przypadku nie tyle o cenę zestawu perkusyjnego, co o to jak głośno gra taki instrument. Z tego powodu osoby mieszkające w bloku nie mają warunków na grę na takim instrumencie, ponieważ codzienne praktyki będą na tyle głośne, że zaczną przeszkadzać sąsiadom. Czy to oznacza, że osoba mieszkająca w bloku powinna zrezygnować z marzeń o grze na perkusji? Na szczęście dziś nie trzeba!

PERKUSJA ELEKTRONICZNA

Co zrobić jeśli chcemy cieszyć się dźwiękiem bębnów i talerzy bez konieczności głośnego grania? Wybrać alternatywę w postaci perkusji elektronicznej! O ile dawniej sprzęt cyfrowy był jedynie ciekawostką, a jakość jego brzmienia pozostawiała wiele do życzenia, tak dziś dźwięk instrumentów cyfrowych jest bardzo głęboki i naturalny, czasami tak bardzo, że nawet doświadczeni perkusiści mogą mieć problem z odróżnieniem czy w danym momencie słyszą dźwięk perkusji akustycznej czy elektronicznej. Perkusja elektroniczna w bloku będzie na tyle cicha, że jej dźwięk może być słyszalny jedynie dla perkusisty. To wszystko dzięki temu, że instrument ten można ściszyć do poziomu jaki nam odpowiada. Perkusja elektroniczna posiada również wejście na słuchawki, dzięki czemu możemy grać nawet w nocy, bez obaw o to, że obudzimy domowników. Oczywiście należy pamiętać, ze mimo wszystko będziemy uderzać pałkami o twardą powierzchnię, co i tak będzie generować pewien poziom decybeli, jednak zdecydowanie niższy niż w przypadku perkusji akustycznej. Wersję cyfrową wybierają nie tylko osoby które nie mogą hałasować w domu, lecz także profesjonalni perkusiści poszukujący doskonałego instrumentu do transportu. Perkusja elektroniczna jest bowiem znacznie lżejsza od akustycznej, a dodatkowo o wiele łatwiej się ją składa. Poza tym sprawdza się ona bardzo dobrze dla osób które szukają łatwego sposobu na nagranie ścieżki rytmicznej. Perkusję elektroniczną możemy bowiem nagrać podłączając ją bezpośrednio do komputera, a za dodatkowa zaletę można uznać fakt, że instrumenty tego typu posiadają wiele wbudowanych brzmień i efektów, dzięki czemu dostosujemy charakter dźwięku do obecnie granego gatunku muzycznego.

PAD PERKUSYJNY

Czasem bywa tak, że ograniczeniem jest nie tylko to, że nie możemy hałasować, ale także mała ilość miejsca w pokoju czy bardziej ograniczony budżet. Dla takich osób bardzo dobrą alternatywą będzie pad perkusyjny elektroniczny. Jest to niewielki instrument z wydzielonymi odrębnymi częściami które posiadają inne brzmienie po uderzeniu. Pad perkusyjny również możemy zaprogramować, wybierając takie brzmienie na jakim nam najbardziej zależy i możemy go nagrywać w taki sam sposób jak w przypadku perkusji elektronicznej. Można więc uznać, że pad perkusyjny to skompresowana wersja większego cyfrowego zestawu. Wielkość i waga takiego instrumentu zależy oczywiście od tego jaki model wybierzemy, jednak zwykle sa to instrumenty na tyle kompaktowe, że z pewnością zmieszczą się nawet w najciaśniejszym pokoju, a ich cena jest zdecydowanie niższa od ceny perkusji elektronicznej.